S hrami máme spojené pÅ™edevÅ¡Ãm dÄ›ti, avÅ¡ak nenà žádným tajemstvÃm, že se jim mnohdy rádi vÄ›nujà i dospÄ›lÃ. Platà to nejen o videohrách, nýbrž i o tÄ›ch klasických. Je tedy otázkou, co nás na nich vlastnÄ› tak pÅ™itahuje. ProÄ je máme tak rádi, že se jim vÄ›nujeme ve svém volném Äase namÃsto odpoÄinku?
Â
Â
Tou hlavnà odpovÄ›dà je, že nám, podobnÄ› jako napÅ™Ãklad knihy a filmy, nabÃzà únik od reality. AvÅ¡ak na rozdÃl od pÅ™edchozÃch dvou uvedených si ve hÅ™e můžeme tuto realitu vytvářet sami a nejsme obvykle vázáni pÅ™ÃbÄ›hem, který napsal nÄ›kdo jiný. NavÃc můžeme být aktivnÃm úÄastnÃkem dÄ›nÃ, což nám jeÅ¡tÄ› vÃce pomůže se ponoÅ™it do onoho nového svÄ›ta.
Â
To vÅ¡e je pro ÄlovÄ›ka důležitÄ›jÅ¡Ã, než bychom si mohli myslet. V běžném životÄ› je totiž naÅ¡e mysl téměř neustále zamÄ›stnána různými starostmi, aÅ¥ už se jedná o problémy Äi nedodÄ›lané resty v zamÄ›stnánÃ, pÅ™emýšlenà nad tÃm, co nakoupit, kdy uklidit a podobnÄ›. A vÅ¡echny tyto vÄ›ci na nás dopadajÃ.
Â
Â
JistÄ›, stres, který každá jednotlivá položka působÃ, nenà vÄ›tÅ¡inou nijak velký. Problém je, že jich je mnohdy vÃce najednou. A pokud se jedná o dlouhodobý stav, může to snadno vést nejen k celkovému vyÄerpánà organismu, ale také k depresi Äi dokonce vyhoÅ™enÃ.
Â
Proto je dobré se pravidelnÄ› od vÅ¡ech starostà na chvÃli oprostit, a právÄ› k tomu jsou nejrůznÄ›jÅ¡Ã hry ideálnÃ. NavÃc majà i tu výhodu, že se v nich Äasto uÄÃte novým vÄ›cem, aniž byste si to uvÄ›domovali. ProcviÄujete si postÅ™eh, logické myÅ¡lenÃ, nebo tÅ™eba i jen angliÄtinu, což jsou vÅ¡echno vÄ›ci, které se vám budou rozhodnÄ› hodit.
Â
NemÄ›li bychom tedy na nÄ› zanevÅ™Ãt jen proto, že už jsme dospÄ›lÃ. Uvolnit se potÅ™ebujeme stejnÄ› jako dÄ›ti, a možná jeÅ¡tÄ› vÃce. JistÄ›, na rozdÃl od naÅ¡ich potomků nepotÅ™ebujeme zÃskávat tolik nových dovednostÃ, avÅ¡ak relaxace a oddech, který naÅ¡emu mozku poskytnou, jsou bezesporu k nezaplacenÃ.