Jednou z vÄ›cÃ, které zajÃmajà nejen dÄ›ti, je mimo jiné také otázka, jaké zbarvenà má vlastnÄ› zebra. VÄ›tÅ¡ina z nás podvÄ›domÄ› pÅ™edpokládá, že se jedná o bÃlou barvu s Äernými pruhy. Je to proto, že bÃlou máme asociovánu s Äistotou, pÅ™iÄemž s Äernou je to naopak. OvÅ¡em je jasné, že naÅ¡e pÅ™edpoklady nemusà ani zdaleka odpovÃdat skuteÄnosti.
Â
KoneÄnou odpovÄ›Ä nám může dát genetika. Můžeme analyzovat genotyp mnoha tÄ›chto zvÃÅ™at, a to jak tÄ›ch ze zoologických. To bylo také provedeno, a výsledky byly pomÄ›rnÄ› pÅ™ekvapivé. Ukázalo se totiž, že odpovÄ›Ä je pomÄ›rnÄ› jasná.
Â
Â
Ta byla dále potvrzena také analýzou chlupů a kůže, kdy se vzaly kožnà folikuly i chlupové váÄky a byly podrobeny kompletnà analýze na pÅ™Ãtomnost Äi nepÅ™Ãtomnost urÄitých barevných markerů. Podle nich se dá urÄit, která barva je ta původnÃ.
Â
Výsledkem bylo zjiÅ¡tÄ›nÃ, že základnà barva zebry je Äerná. BÃlé pruhy jsou pak způsobeny tÃm, že v daných pásech byl genem zablokován výskyt melaninu, který je zodpovÄ›dný za tmavé zbarvenà jak kůže, tak i srsti. To je ostatnÄ› také důvod, proÄ je neosrstÄ›ný Äenich zebry Äerný.
Â
Â
Dává to smysl i z evoluÄnÃho hlediska – ÄistÄ› bÃlé zvÃÅ™e je mnohem nápadnÄ›jÅ¡Ã než to Äerné. A vzhledem k tomu, že zebry se chtÄ›jà predátorům vyhnout, je jasné, že nejprve byly celé Äerné, pÅ™iÄemž bÃlé pruhy se objevily až pozdÄ›ji, když se vyvinulo stádnà chovánà a ukázalo se, že ÄernobÃlé zbarvenà pÅ™inášà vÄ›tÅ¡Ã výhody než nevýhody.
Â
Je tedy jasné, že touto otázkou se již nemusÃme zabývat, neboÅ¥ je vyÅ™eÅ¡ena s koneÄnou platnostÃ. To vÅ¡ak samozÅ™ejmÄ› neznamená, že máme vÅ¡echny odpovÄ›di. NapÅ™Ãklad nevÃme, kdy pÅ™esnÄ› se pruhy u zeber vyvinuly a jak tento vývoj probÃhal. To je vÅ¡ak na delÅ¡Ã výzkum, který je stále provádÄ›n. Nenà vÅ¡ak tak jednoduchý, neboÅ¥ nám chybà fosilnà Äi jiné archeologické nálezy. Jejà vyÅ™eÅ¡enà by vÅ¡ak mohlo pomoci poodkrýt dalÅ¡Ã záhadu v tom, jak evoluce vlastnÄ› pracuje.
Â