O tom, že lidé, a to i ti dospÄ›lÃ, majà rádi hry, nenà sporu. RozdÃl je pouze v tom, že dospÄ›là do nich velmi rádi pÅ™idávajà i nÄ›jaké skuteÄnÄ› riziko. VzruÅ¡enà z možné výhry totiž vÅ¡e Äinà daleko zajÃmavÄ›jÅ¡Ãm, zvláštÄ› když je skuteÄnÄ› co ztratit. RozhodnÄ› tedy nenà divu, že jsou v tak velké oblibÄ› hazardnà hry.
Â
Ty spoÄÃvajà pÅ™edevÅ¡Ãm v tom, že dáváme penÃze, abychom pÅ™ÃpadnÄ› mohli vyhrát nÄ›jakou vyÅ¡Å¡Ã Äástku. Mohou mÃt mnoho podob – sázenÃ, loterie, hranà na automatech a mnohé dalÅ¡Ã. CÃl je vÅ¡ak vždy stejný – zÃskat penÃze.
Â
Â
SamozÅ™ejmÄ› prakticky vÅ¡echny tyto hry jsou nastaveny tak, aby byla pouze minimálnà šance, že nÄ›kdo vyhraje. I to je důvod, proÄ si mohou nÄ›které spoleÄnosti dovolit nabÃzet i skuteÄnÄ› vysoké výhry. Jak je ale možné, že i když je toto vÅ¡e dobÅ™e známo, lidé stále holdujà hazardu?
Â
Důvod ležà v samotné lidské psychologii, a podÃlà se na nà hned dva faktory. TÃm prvnÃm je, že ÄlovÄ›ka (ale i v podstatÄ› jakéhokoliv tvora) motivuje k výkonu vÃce, pokud si nenà jistý, zda za nÄ›j dostane odmÄ›nu. Toho se využÃvá napÅ™Ãklad pÅ™i tréninku zvÃÅ™at, kdy se v pozdÄ›jÅ¡Ãch fázÃch odměňujà nepravidelnÄ›. ZvyÅ¡uje se tak oÄekávánÃ, což v nás vyvolává pÅ™Ãjemné pocity.
Â
Â
DalÅ¡Ãm problémem je takzvaná „sunken cost fallacy“. JednoduÅ¡e Å™eÄeno, myslÃme si, že ÄÃm vÃce sázÃme, tÃm pravdÄ›podobnÄ›jÅ¡Ã je, že vyhrajeme. Tak tomu vÅ¡ak bohužel nenÃ. Vzhledem k tomu, že se ÄÃsla ve sportce, vÃtÄ›zný tým Äi karty vždy mÄ›nÃ, je Å¡ance na výhru vždy stejná, bez ohledu na to, kolikrát jsme si vsadili pÅ™edem.
Â
Bohužel, zde ležà nejvÄ›tÅ¡Ã nebezpeÄÃ. Když totiž obÄ› tyto vÄ›ci spojÃme dohromady, vznikne nám i závislost. A ta se nejen obtÞnÄ› léÄÃ, ale je také velmi nebezpeÄná. Je spousta lidÃ, kteřà se právÄ› kvůli nà dostali do dluhů. A jako u každé závislosti, ani této se nelze zbavit bez odborné pomoci. Proto bychom ji mÄ›li vÄas rozeznat, abychom ji vÄas zarazili.